Ekologiczne i oszczędne ocieplenie domu

13 lipca 2018

jak ocieplić dom

Szczególnie w zimie można odczuć skutki prawidłowego ocieplenia domu. Takie ocieplenie pozwala oszczędzić dużo pieniędzy, które wydałoby się niepotrzebnie poprzez utratę ciepła. Nawet jeśli na zewnątrz są wielostopniowe mrozy, to nie trzeba zbyt mocno ogrzewać domu, co przekłada się na dbałość o środowisko. A jeśli temperatury są dodatnie, to budynku wcale nie trzeba ogrzewać. Przez to gazy cieplarniane nie są wysyłane do atmosfery. Powłoka termoizolacyjna sprawia, że dom nie jest narażony na działanie szkodliwych promieni UV, a także na uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany pogodowe.

Owa termoizolacja jest wynikiem podjęcia wielu działań, dzięki którym można mieć pewność, że ocieplenie będzie dobrze wyglądało i spełni swoją funkcję. Aby termoizolacja była wykonana nowocześnie i profesjonalnie, trzeba zapytać o zdanie i radę specjalistów w tej dziedzinie. Pomogą wybrać takie materiały, które dadzą trwałość i pewność przez wiele lat użytkowania.

Do zwiększenia efektywności budynków w sensie energetycznym potrzebne będzie wykorzystanie natrysku izolacji PUR. To najlepszy sposób na podniesienie efektywności. Chodzi o to, że ilość energii, która służy do utrzymania poziomu temperatury na stałym poziomie, jest zminimalizowana. Utrzymanie odpowiedniego klimatu we wnętrzu jest możliwe i w zimie, i w lecie (także w niezaizolowanych budynkach). Żeby temperatura była na właściwym, optymalnym poziomie, trzeba ponieść dość spore koszty. Izolacja natryskowa PUR sprawi, że straty cieplne przez konstrukcję budynku będą mocno ograniczone, a to wpłynie na płacenie niższych rachunków za energię. Izolację produkuje się na podłożu izolowanym. Są różne sposoby jej nanoszenia, wybiera się odpowiedni natrysk piany. W zależności od tych sposobów i od adhezji izolacja ta powinna dokładnie przywrzeć do powierzchni. Wpływa to na uzyskanie równej warstwy bez szczelin i spoin. Nie powstają dzięki niej mostki termiczne.

Istnieje kilka bezsprzecznych zalet systemu izolacji przez natrysk piany PUR:

• dają one wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła (A), dzięki czemu grubość izolacji może być ograniczona, a przez to kubatura pomieszczeń zmniejszy się prawie niezauważalnie (1 cm piany PUR to 2 cm styropianu),

• nie powstają mostki cieplne – pomieszczenia nie wychładzają się, ściany i materiał izolacyjny nie stają się zawilgocone, nie powstają zagrzybienia,

• piana stanowi dodatkową barierę wodną,

• wilgoć nie skrapla się na ścianach budynku,

• hałas staje się mniejszy,

• parametry nie zmieniają się po upływie czasu,

• piana PUR nie poddaje się działaniu rozpuszczalników.