Pianka poliuretanowa do ocieplania budynków

16 listopada 2018

pianka poliuretanowa Na rynku izolacji termicznych przez bardzo długi czas całkowicie dominowały te najbardziej podstawowe, tradycyjne materiały. Niestety, posiadają one całe mnóstwo różnych wad; większość ludzi szukających tutaj odpowiedniego dla siebie rozwiązania skupia się jednak głównie na cenie.

Jeśli jednak decydujemy się na wełnę czy styropian to powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nie będziemy w stanie wówczas dokładnie wypełnić wszystkich pustek w strukturze danego budynku. Jeśli ocieplamy styropianem na przykład dach o powierzchni 170 metrów kwadratowych, to pomiędzy zastosowanymi tam płytami siłą rzeczy będzie musiało powstać mnóstwo połączeń i szczelin; ich łączna powierzchnia potrafi być naprawdę duża. Takie materiały dość słabo radzą sobie również w przypadku ocieplania powierzchni o nieco mniej standardowych kształtach, takich jak okrągłe sklepienia czy łuki.

Szczelne pokrycie ich za pomocą wełny czy styropianu jest praktycznie niemożliwe. Aby uniknąć wszystkich takich problemów wystarczy zdecydować się na nowoczesną technologię, jaką jest pianka poliuretanowa. Jest ona aplikowana metodą natryskową, co pozwala na bardzo szybkie i bezproblemowe wykonanie takich prac; ponadto metoda ta jest bardzo czysta i nie powoduje powstawania jakichkolwiek odpadów. Tak nałożona pianka dociera do wszystkich zakamarków tworząc zwartą warstwę bez jakichkolwiek przerw. Zapobiega również powstawaniu mostków termicznych.

Pianka w odróżnieniu od innych materiałów może być również nakładana praktycznie od razu po zakończeniu wcześniejszych prac budowlanych. W przypadku wełny mineralnej niekiedy będziemy musieli poczekać nawet 8 miesięcy. Poliuretany z których taka pianka jest wytwarzana są obecnie stosowane niemalże wszędzie – możemy się z nimi spotkać praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Z pianki PUR korzysta się na przykład przy produkcji drzwi mieszkalnych czy chłodniczych, a także bram i przegród wewnętrznych. Pianka taka często stosowana jest również przy produkcji brodzików, wanien czy nawet ozdób oraz zabawek. W przypadku termoizolacji pianka nakładana jest przy pomocy specjalnych urządzeń wysokociśnieniowych. W głowicy systemu następuje zmieszanie dwóch komponentów, co prowadzi do powstania pianki.