Czym ocieplać poddasze?

14 marca 2019

Materiały do ocieplenia poddasza

Wybór materiałów przeznaczonych do wykonywania termoizolacji jest obecnie bardzo szeroki. Każdy z nich posiada oczywiście swoje własne cechy charakterystyczne, wady i zalety – sprawia to, że zupełnie inaczej mogą one sprawdzać się w poszczególnych sytuacjach. Na samym początku warto zainteresować się wełną mineralną, która jest znana i powszechnie stosowana od bardzo długiego już czasu.

Do najważniejszych jej cech należy niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz dobra izolacyjność. Dobrze sprawdza się ona do ocieplania suchej zabudowy wnętrz, choć pod wieloma względami jest rozwiązaniem bardzo niepraktycznym – wielu ludzi przekonało się już o tym, jak nieprzyjemne uczucie na ludzkiej skórze może wywoływać kontakt z nią. Pod tym względem znacznie lepszym rozwiązaniem jest styropian.

Decydując się na zastosowanie styropianu warto zadbać o to, aby kupować płyty o krawędziach profilowanych. Wykonana z ich pomocą izolacja termiczna będzie znacznie szczelniejsza, bowiem możemy montować je na zakład. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie tak zwanej metody mijankowej, polegającej na ułożeniu podwójnej warstwy takich płyt. Swego rodzaju rewolucją w tej branży jest pianka poliuretanowa, która oferuje doskonałe właściwości – pozwala ona na szczelne ocieplenie i wyciszenie pomieszczenia nawet przy bardzo niskich temperaturach. Jest ona odporna na wilgoć i zimno. Jest to materiał bardzo trwały, który nie wchodzi w reakcje z żadnymi innymi materiałami stosowanymi w budownictwie. Obecnie jest ona uważana za zdecydowanie najlepsze rozwiązanie tego typu; ponadto, koszt skorzystania z tej technologii nie jest wcale tak wysoki, jak moglibyśmy sądzić. Warto jednak pamiętać, że samo jej nakładanie jest zadaniem wymagającym odpowiednich kwalifikacji oraz dobrego wyposażenia.