Zadbaj o izolację cieplną swojego domu

27 czerwca 2015

izolacja natryskowa Ceny energii stale rosną, przez co każdy z nas powinien zadbać o jak najlepszą izolację termiczną w swoim domu. Dach i strop są najbardziej narażone na znaczną stratę ciepła, przez co z najwyższą uwagą należy zająć się właśnie nimi. Kwestie takie jak cena, opór cieplny czy współczynnik lambda to tylko jedne z wielu różnych współczynników na które musimy zwracać uwagę w czasie wybierania materiału do wykonania u siebie takiej izolacji.

Bardzo ważna jest również trwałość, szczelność oraz odporność na wszystkie czynniki zewnętrzne. Warunki panujące w danym budynku potrafią często się zmieniać, przez co konieczne jest wybranie materiału który dobrze będzie spełniał swoje zadanie przez cały okres jego użytkowania. Wełna mineralna była przez bardzo długi czas podstawowym materiałem używanym w tego typu pracach; oferuje ona niskie ceny oraz stosunkowo dobre właściwości. Niestety jest ona dość wrażliwa na warunki panujące w budynku, i czasami nawet niewielka ich zmiana może prowadzić do poważnego pogorszenia się jej właściwości.

Wystarczy tylko brak wypełnienia na poziomie nawet 10% - co występuje w praktycznie każdym przypadku i nie da się tego uniknąć – aby wełna zaczęła znacznie gorzej spełniać swoje zadanie. Doskonałą alternatywą może tutaj być pianka poliuretanowa, która zdobywa na naszym roku coraz większą popularność. Oferuje ona dosłownie wszystkie właściwości jakich tylko moglibyśmy oczekiwać od rzeczywiście idealnego materiału izolacyjnego. Przy odpowiednim nałożeniu tworzy ona bardzo szczelną, zwartą powierzchnię na dosłownie każdym materiale budowlanym.

natryskowe ocieplanie poddaszaPianka posiada znaczną zdolność wzrostu, dzięki której bardzo szczelnie wypełnia wszystkie zakamarki konstrukcji budynku – nawet te trudne dostępne. Do innych zalet pianki poliuretanowej należy między innymi niska chłonność wody oraz wysoka przepuszczalność pary; sprawia to, że pianka odprowadza parę na zewnątrz i pozwala ścianom na oddychanie. Skutecznie eliminuje ona powstawanie tak zwanych mostków termicznych. Pianka jest bardzo bezpieczna i nie wywołuje ponadto alergii u zwierząt ani ludzi. Warto pamiętać o tym, że skorzystanie z rzeczywiście dobrego materiału izolacyjnego jest przede wszystkim świetną inwestycją, dzięki której będziemy mogli sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.