Jak radzić sobie z problemem izolacji poddasza?

25 września 2017

jak izolować poddaszeOsoby odpowiedzialne za konstrukcję domów jednorodzinnych coraz częściej koncentrują się przede wszystkim na tym, aby możliwe było maksymalne zwiększenie ich powierzchni mieszkalnej. Jest to możliwe między innymi wówczas, gdy wykorzystuje się poddasze użytkowe.

Okazuje się jednak, że zdobycie pomieszczenia komfortowego przez cały rok nie jest wcale tak oczywiste, poddasze nie zawsze jest bowiem odporne na zimowe mrozy oraz letnie upały. Z jego posiadaniem wiąże się zresztą jeszcze jednej problem, okazuje się bowiem, że dachy charakteryzuje współcześnie coraz bardziej oryginalna konstrukcja.

Wyglądają bardzo ładnie, ich ocieplanie staje się jednak dużym problemem. Problem pojawia się i wtedy, gdy decydujemy się na montaż na poddaszu okien oraz świetlików, okazuje się bowiem, że nie jesteśmy w stanie uchronić się wówczas przed dość dużą ilością mostków termicznych. Powodują one bardzo duże utraty ciepła, przyczyniają się przy tym i do tego, że koszt eksploatacji poddasza ulega podwyższeniu. Wyzwaniem jest też dopasowanie materiału do konstrukcji, przy czym nieodpowiedzialność wykonawców jest zjawiskiem dość powszechnym. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z problemem, którego nie można rozwiązać z pomocą przychodzi nam bowiem płynna piana poliuretanowa. Coraz powszechniej jest ona postrzegana jako rozwiązanie idealne wtedy, gdy mamy nadzieję na solidną izolację poddaszy, nie trzeba przy tym zaopatrywać się w dodatkowe rozwiązania takie, jak folia i klej, piana jest bowiem aplikowana bezpośrednio na deskowanie.